Stronghold Crusader

Rychlá diskuze

Anketa - Panovníci

Kdo je Váš nejoblíbeněší panovník?

Krysa (6229)
 

Prase (5941)
 

Had (5521)
 

Vlk (8369)
 

Saladin (6668)
 

Kalif (5683)
 

Sultán (5358)
 

Lví srdce (13067)
 

Statistiky

TOPlist

Taktiky

Základní tipy a triky


Zde je přehled základních tipů a triků, které můžete využít. Některé z nich určitě neznáte a můžou vám vylepšit vaši osobní jedinečnou strategii. Kombinací několika šikovných triků si koneckonců skládáte vlastní taktiku.
Věž přeplněná střelci
Rozdělte své lukostřelce (kušostřelce) do pluků předtím, než je pošlete na věž. V jednom pluku by mělo být střelců akorát, to znamená například 5 pro vysokou strážní věž a zhruba 30 pro kulatou velkou. Posléze pošlete všechny pluky naráz na vaši věž. Můžete tím až několikanásobně zvýšit palebnou sílu věže.

Obléhací stroje kryté štíty
Stroje typu katapult a obléhací prak vám snadno sestřelí balista na věži, pokud nepoužijete štíty. Štíty mají obrovskou výdrž proti šípům, takže se vážně vyplatí, vzhledem k jejich zanedbatelné ceně (5 zlata + inženýr).

Útok se štíty

Používejte štíty v útoku ke krytí jak palcátníků, tak lukostřelecké jízdy. I když se vám může zdát, že to zpomaluje rychlost armády, celková výdrž vojáků proti střelcům je několikrát větší. Namíchejte je náhodně do šiku. Štíty ztrácí význam pouze v souboji proti katapultům, kde padnou po jedné ráně.

Obrana se štíty

Postavte štíty a pak přesuňte na hradby. Zvýšíte tím odolnost proti šípům na maximum, zvlášť pokud pak inženýra vyndáte ze štítu (štít má pak ještě větší výdrž). Doporučuji je nastavit směrem, od kterého přichází nejvíc šípů. Hodí se především v mapách, kde je protivník blízko a dostřelí na vás z vlastních hradeb.

Husitská hradba
Poslední efektivní využití štítů je místo hradeb. Pokud máte málo (nebo žádný) kámen, postavte široký příkop a za něj zasaďte vrstvu štítů. Schovejte za ně střelce a máte do jisté míry mobilní hradbu. Navíc neztrácíte peníze opravou kamenných věží, leč nepřátelské katapulty se často zaměří na vaše budovy v panství, na to pozor.

Příkop

Nejefektivnějším způsobem obrany je příkop. Nic nestojí a nelze ho zbourat katapultem, navíc arabští králové se přes něj prakticky nedostanou. Jediná jejich použitelná jednotka je otrok, který padne raz dva. Navíc se mi často stávalo, že nepřátelští otroci zlenivěli a ani příkop nezakopávali. Pokud budete vlastní příkop zakopat, použijte klávesu "X" . Účinná obrana jak v singleplayeru, tak v multiplayeru.

Detekce pastí

Pokud chcete zjistit, kde nepřítel má jámy, vezměte si libovolnou budovy (nejlépe kasárny) a přejeďte jí (jako když ji chcete postavit) nepřátelskou zónu. Pasti se zobrazují oranžově, protože na tom místě nelze stavět. Pak už nezbývá nic jiného, než obětovat pár levných otroků.

Taktika dřevorubecké dílny

Postavte soupeřovi před branou (branami) dřevorubecké dílny. Především počítačového oponenta to vykolejí natolik, že začne ekonomicky slábnout, až rozprodá celé panství. Počítač se proti tomu fakticky nemá jak bránit (vyjma Vlka, Nizara a Saladina - ty mají budovy a pasti postavené tak, že před bránu stavět nic nemůžete). Je to ale poměrně nečestná taktika, tak jí šetřete.

Samovznícení
Postavte počítačovému hráči, který používá oheň (především Saladin a Nizar) doprostřed hradu dřevorubeckou dílnu. Pokud jí balista (otrok) zapálí, často chytne i zbytek města. Chce to ale trpělivost, úspěšnost kvůli studnám není stroprocentní.

Zpomalení
Pokud se vám nějaká mise zdá příliš těžká, zkuste hru zpomalit (nejlépe na rychlost 30). Stihnete si pak v klidu rozestavět hrad a zaregistrujete dříve nepřátelské útoky.

Ekonomika

Hlavní tahoun ekonomiky v SC je těžba kamene a železa. Nepodceňujte kamenné plochy a využijte je do maxima. Čím víc kamenáren, tím víc peněz. Sice pak musíte rozšiřovat i plantáže, ale stojí to za to i pokud nemáte k dispozici zeleň. Pak je vhodné zakázat jídlo a využít hospody.


Práce s voly
Pokud ohradbíte mini-stockpile (úložiště) kamenů u všech kamenáren, kameny se přesunují rovnou k volům. Tento podvod velmi urychlí produkci (voly postavíte hned k hlavnímu stockpilu), ale vzhledem k pracnosti je poměrně náročný na čas, tudíž ho moc nevyužívám.

Pauzování
Pokud chytře pauzujete hru a zároveň uspáváte (Zzz) poddané například v plantážních budovách, můžete na jedno pole dostat několik pracovníků, čímž se zvýší produktivita. Naštěstí pro rovnováhu multiplayeru je to díky pauze možné jen v singelplayeru.


Dostřel

Hlídejte si dostřel svých jednotek. Vysoké věže mají přirozeně větší dostřel, proto nejsou úplně od věci. Využít dostřelu můžete i jindy. S malou skupinkou střelců můžete zkusit střílení na terč (jednotky vypálí salvu do daného okruhu), tento dostřel je o něco větší, než ten běžný, takže se může stát, že vám ho soupeř nebude oplácet.

Likvidace velké armády
Pokud čelíte přesile, zkuste využít mangonely na věžích. Na jeden výstřel při troše štěstí zlikvidujete i čtyři vojáky s jakoukoliv zbrojí. Další možností je využití dehtu, ale s ním nemám zas tak dobré zkušenosti.

Útok na budovu s velkou armádou
Pokud útočíte s palcátníky nebo s rytíři například na bránu, často se stane, že se útočí jen první linie vojáků a ostatní se flákají. Označte proto po skupinkách ostatní lenochy a připojte je do útoku na budovu - tímto způsobem můžou útočit i stovky jednotek na jedinou budovu, i když by se ve skutečnosti kolem ní nemohly seskupit.

Atentát
Chcete-li zlikvidovat nepřátelského krále a k dispozici máte pouze pěchotu, neklikejte na krále, ale raději je pošlete na hrad. Pokud je pošlete na krále, jednotky se často špatně rozmístí. Navíc doporučuji neustále klikat na hrad, aby se vaše jednotky prodraly skrz kvantum lidí, kteří se rodí u hradu. Každý klik totiž dává jednotce rozkaz, aby nesekala, ale pokračovala v cestě. Tuto taktiku užijete určitě se záškodnickým týmem assasinů nebo palcátníků.
Žádné komentáře