Stronghold Crusader

Rychlá diskuze

Anketa - Panovníci

Kdo je Váš nejoblíbeněší panovník?

Krysa (6229)
 

Prase (5941)
 

Had (5521)
 

Vlk (8369)
 

Saladin (6668)
 

Kalif (5683)
 

Sultán (5358)
 

Lví srdce (13067)
 

Statistiky

TOPlist

Taktiky

Obranné strategie v multiplayeru


V tomto článku najdete shrnutí oblíbených taktik, které hráči používají k tomu, aby svůj hrad ubránili. V Crusaderovi bohužel (i bohudík) platí, že nejlepší obranou je útok. Kdo se nebrání, může všechny zdroje investovat do útoku, což mu dává jistou výhodu. Nicméně být absolutně bez obrany má mnoho rizik... Více uvnitř článku...

Populární obranné strategie

Mezi multiplayerovými hráči existuje několik strategií obrany, které zde podrobněji popíšu. Existují i tací, kteří například posílají krále do rohů mapy a marně doufají, že zůstanou neobjeveni. Daleko účinnější obranou krále je ohradbit ho tak, aby se nemohl hnout. Pak ho totiž nemůže napadnout ani assasin, dokud hradby nezboří. Možná lepší možností je zakopat ho příkopem.

Obrana hradu:

Žádná

Poměrně neefektivní způsob obrany, kdy veškeré investice jdou do tvorby útočné armády. Kladem je především to, že neztrácíte žádné peníze výstavbou hradeb, stejně jako čas, který v multiplayeru věnujete místo zdlouhavému označování příkopu upevňování ekonomiky.

Hlavní nevýhodou je riziko, že vám do hradu vnikne otrok, nebo vás napadne ohnivá balista. Požár je ve velkých hradech největší pohromou. Nepřítel s katapulty vám ničí přímo budovy, což je dost nepříjemné. Navíc nějací záškodníci jako palcátníci nebo assasini nemají problém vniknout do hradu.

Zídka

Použít nízkou zeď na ochranu hradu se zdá být neúčinné. Její hlavní výhodou je, že zabezpečíte své budovy proti podpálení otrokem. Chrání proti nájezdům obrněné jízdy a palcátníků, protože do té doby byste měli být schopni vytvořit úderný oddíl. V hradbách je většinou velká díra, kterou hráči posílají svou armádu, aniž by se zarazila za bránou. Nízká zeď má navíc zanedbatelnou cenu a postavíte ji během mrknutí oka.

Bohužel nechrání proti assasinům, stejně tak proti dobývacím strojům se zdá být naprosto bez užitku.

Příkop (+ zeď)

Příkop je nejsilnějším obranným prvkem, který buduje velké procento zkušených hráčů. Zarazí první vlnu jakékoliv jednotky, stejně tak přinejmenším sníží dostřel katapultů, které se nemohou přes něj dostat. Navíc překopávat příkop neumí mnoho jednotek. Nepřátele používající lukostřeleckou jízdu tím přinutíte najmout otroky nebo nějaké evropany, čímž je alespoň trochu zbrzdíte. Efektivně tedy zabraňuje podpálení otrokem stejně jako záškodnickým útokům assasinů.

Příkop se někdy nechává doplnit jednou vrstvou zdi. Vytváří se tím i bariéra proti šípům, která často přijde vhod. Za ní můžete postavit obléhací praky a mezi pluky nepřátel vpouštět mrtvé krávy pro rozšíření moru. Stejně tak můžete rozkazem donutit svou lukostřeleckou jízdu přes hradby střílet na slepo do hromady nepřátel, což není k zahození.

Nevýhodou je především ztráta času, který jste mohli věnovat ekonomice. Při rychlých hrách s nastavením no rush na více minut se může stát, že příkop ani nestihnete vykopat. Příkop je ale i tak celkem výhodný, ačkoliv jsem ho už kvůli své lenosti přestal používat. Raději se věnuji nadcházejícímu útoku, než vyčkávat v obraně za příkopem, který bych kopal nějaký ten pátek.

Pravidelný hrad

Pravidelné hrady si obvykle staví hráči v multiplayeru začínající. Prakticky jsem se nesetkal se zkušeným hráčem, který by stavěl hrad do obdélníku s několika osami souměrnosti… Struktura hradu vám toho o hráči dost poví. Výhod je tu poskrovnu, obvykle se lehce ničí katapulty, ale to jen v případě, že vydrží první rychlé útoky například lukostřeleckou jízdou. Výstavba hradu často zmenšuje prostor pro stavbu ekonomických budov, navíc pravidelnost je náročná na čas a na preciznost.

Masivní hradby

Existuje i skupina hráčů, kteří s oblibou staví velké pevnosti. Velké kulaté věže s balistami nebo katapulty jsou jejich doménou. Samotná podstata obrany není zlá, zvlášť v kombinaci se štíty na hradbách. Problém nastává v ekonomice. Věže jsou náročné na suroviny, takže z prodeje kamene toho moc nevytřískáte. Zkušený dobyvatel vás lehce zlikviduje buďto v počátcích, kdy nestíháte dostatečně osídlit věže, nebo později, hromadou pojízdných katapultů. Proti nim je jediná obrana, několik vrstev věží přeplněných mangonelami. Musíte ale mít dostatek kamenáren, abyste stihli svoje hradby reprodukovat a rozšiřovat, jinak se neubráníte.

Nevýhody jsou především ekonomické, z takhle masivní obrany do útoku přejdete stěží, spíše se dočkáte znuděného protivníka, který hru opustí. V kombinaci s kušníky je ale obrana překvapivě účinná i proti lukostřelecké jízdě. Ochrana proti otrokům, assasinům a památníkům je samozřejmostí. Vřele doporučuji příkop, nejlépe vícevrstvý, aby zabránil využití dobývacích věží.

 

Jednotky:

Střelci

K obraně se často používají střelci. Fakticky použitelní jsou jen kušiníci, promísení s nějakým typem lukostřelců není ku škodě. Štíty na hradbách jsou základem, jinak vás přesila lukostřelecké jízdy vždycky převálcuje. Ekonomicky se vyplatí vyrábět především kuše, kožené zbroje hráči obvykle spíše kupují.

Lukostřelecká jízda

Nejlepší obranou je útok. Pokud se dostáváte do úzkých, pokračujte v jejich výcviku. Ten, kdo ztratí kontrolu nad bojištěm obvykle prohraje, tudíž je důležité udržet si i armádu pro rychlé vpády.

Evropani specializovaní na blízko

Z evropanů je využitelný pro obranu jen obrněný jezdec. Vzhledem k jeho výdrži se hodí na výpady proti nepřátelské jízdě a dobývacím strojům. Problémem jsou velké náklady.

Arabské jednotky

Kromě střelce a jízdy nemají velkého použití. Assasin je spíše útočná jednotka, s obranou jsem s nimi velké úspěchy nikdy neslavil. Můžete je ale využít na ničení strojů, nebo jako přepadové týmy.

Podpalovací jednotky

Jednotky využívající dehet se všeobecně příliš nevyplatí. Lukostřelci obvykle oheň zapálit ani nestihnou. V případě, že stihnou, nemá valného účinku, neboť hráč jednotky většinou stáhne. Vrhač ohně nebo kotlíkář padne tak rychle, že ho ani nestihnete nakliknout. Jediná užitečná jednotka je ohnivá balista, která je slušná v kombinaci se štíty například proti lukojízdě.

Stroje

Obrana pomocí strojů mě baví. Využívat katapulty na likvidaci nepřátel namísto hradeb má své kouzlo. Navíc mor má celkem slušný plošný účinek, který nepřítele pěkně nakrkne.

 

To by bylo zatím k obraně hradu asi vše. Určitě se najdou detaily, které tu nejsou zmíněny. Určitě si vzpomenete na klece s vlky nebo na jámy. Jejich využití ale obvykle nemá valný vliv. Pasti se možná vyplatí, pokud trpíte přebytkem dřeva, většinou se ale více vyplatí investovat do armády.

 Pokud dokážete rozlišit nepřátelské taktiky už v počátku, získáte oproti protivníkovi, který to neumí, značnou výhodu. Podle hradu totiž odtušíte, jestli se máte připravovat na silný útok, nebo od něj očekávat vylepšování pevnosti. Pokud si buduje pravidelný hrad, s velkou pravděpodobností je to začátečník, kterého překvapujícím úderem snadno porazíte… Ale takové zkušenosti přeci jenom získate během gameplaye.

Žádné komentáře