Stronghold Crusader

Rychlá diskuze

Anketa - Panovníci

Kdo je Váš nejoblíbeněší panovník?

Krysa (6229)
 

Prase (5941)
 

Had (5521)
 

Vlk (8369)
 

Saladin (6668)
 

Kalif (5683)
 

Sultán (5358)
 

Lví srdce (13067)
 

Statistiky

TOPlist

*Stronghold 1

RECENZE:

STRONGHOLD

  Stronghold je velmi povedenou real-time strategií zasazenou do 10-11. století, které bylo ovlivňováno náboženstvím. Je kombinací jiných her a ze všech si vzala to nejlepší. Narozdíl od Age of Empires  se zde nestaráte o dělníky, ale dělníci sami poslušně pracují, tedy pokud se o ně dobře staráte. To je velkým plusem, protože se zde můžete podívat na rostoucí městečko, které jste postavili.

 

 Stronghold samozřejmě není jen o stavění města, ale především o bojích. Najímání armády je řešeno působivě. Musíte nejdříve pro danou jednotku vyrobit zbraň. Například pro výrobu kušostřelce musíte postavit výrobnu na kožené zbroje, ta ale bez kravínů funguvat nebude, takže je nutné postavit kravín a ten zase stojí dřevo, takže je potřeba mít nějaké dřevorubecké dílny. Navíc musíte postavit výrobny na kuše. Celý stronghold je založen na tomto kaskádovitém stylu, pro výrobu chleba je nutné mít obilnice, mlýn na rozemletí klasů, pekárnu, která upeče křupavý chléb a sýpku, do které chléb uloží. Čím víc jídla dáváte, tím víc vás mají lidé rádi a vy od nich můžete vyžadovat daně. Tím vyděláváte na armádu.

 

  Celý pohled na hrad je fascinující. Veškeré budůvky jsou blíže než v Stronghold Crusader, jsou poněkud detailnější, a všeobecně se vám grafika může zdát hezčí. Je tomu tak ale především proto, že Crusader je v poušti a ta působí poněkud jednotvárněji. Velice propracované jsou stromy, jsou velmi detailní.

 Zvuky jsou velmi dobré. Nazvučeno je v podstatě vše a každé šplouchnutí kamene je slyšet, včetně kdákání slepic či křiku hořících lidí. Hudba při hře je pěkná a odpovídá středověku - občas se oběvují náboženské chorály a rytmické bubny.

 Celkově je Stronghold 1 velmi povedenou hrou i dnes, jediné co je pro nás, co už si zvykli na crusadera špatné, se zdá být nepřítomnost "živých" panovníků - nepřátelé útočí pomocí cedulí, od kterých přicházejí. Hrady panovníků se nerozvijí, takže je v podstatě dřív nebo později zničíte i s minimální snahou. Jinak je ale ve všem ostatním pozitiv - hudba ve hře a grafika je možná i lepší než v takzvaném "datadisku" Crusaderovi.

 Bylo těžké rozhodování mezi 85 % a 90 %, ale když uvážíme, že Stronghold Crusader byl vydán o dost později a v celku zas o tolik lepší nebyl, křivdil bych Strongholdu 1.

Hodnocení                                                  90%