Stronghold Crusader

Rychlá diskuze

Anketa - Panovníci

Kdo je Váš nejoblíbeněší panovník?

Krysa (6229)
 

Prase (5941)
 

Had (5521)
 

Vlk (8369)
 

Saladin (6668)
 

Kalif (5683)
 

Sultán (5358)
 

Lví srdce (13067)
 

Statistiky

TOPlist

*SC Extreme

Stronghold Crusader:

EXTREME

 Tak, konečně se zde dovíte o čem ten Extrém vlastně je. Pod slovem extrém je skryto něco specifického, něco monstrózního, masivního, prostě extrémního. Ano, přátelé, název neklame. Už podle úvodního  obrázku jsem si říkal, že něco bude jinak. Zarudlé nebe bylo předzvěstí fantastických bitev, o ktrých tento datadisk bezpochyb je.

 Největší dojem na mě udělali obrovské armády valící se ze všech stran. Konečně se už nemusíte bát maximálního počtu vojáků, který se dříve pohyboval okolo 300. Teď se jich vejde na obrazovku klidně 1000, alespoň mi to tak připadá,(jedno jsem se koukal a našel jsem u sebe přes 2000 kopiníků). A opravdu, nepřátelům se dá v map editoru extrémě nadržet, což občas potřebují jako sůl. Například starou chatrnou Krysu můžete pomocí drobných úprav změnit na extrémě (už zase to slůvko) dobrého protivníka.

 Změnilo se též vnímání peněz. Kdo se bál nepřítele se 40 000  se teď klindně může těšit na nepřítele s 60 000 zlata. Vám naštěstí také nějaký ten groš přidají, takže se zas až tak bát nemusíte.

 Vcelku zajímavé je pojetí jednotek. Najímání zde výrazně pokleslo a většina jednotek se Vám najímá sama ve speciální budově (NEČEKEJTE novou budovu, to byste Extrema urazili, jde jen o zmenšenou kasárnu). Tu bohužel postavit nemůžete, musí Vám ji dát map-maker. Takže po chvíli budete mít slušnou várku kopiníků, aniž byste postavili kasárnu. Samozřejmě se na najímání nesmí zapomínat, ale teď jde spíš o postavení úderné armády, nikoliv obranné. Naneštěstí pro Vás, má nepřítel těchto najímaček téměř vždy více, takže musíte vymyslet nějakou obranou lest.

 Navíc máte k dispozici nové menu, které se jakoby načítá a jakmile se načte do určitého bodu, můžete využít speciální schopnost. Abychom si je tedy upřesnili. První nabídka je salva šípů, perfektní věc, neboť ji můžete vystřelit úplně kamkoliv (asi je střílí pánbůh z nebe). Na dvě nebo na tři zlikvidujete celý kruh obrněnců, což leckdy přijde vhod. Další možností je vyléčení kruhu, což jsem příliš nevyužil, maximálně když moji rytíři mleli z posledního. Další možností je "vyrobit" 20 kopiníků, což není zas tak výhodně, když si později můžete vyrobit inženýry, palcátníky a rytíře na koních. V jedné kolonce je také přídavek zlata - v nouzi jsem to několikrát využil. A špička ledovce, salva kamenů. S tím si užijete nejvíce legrace. Spršku můžete pustit úplně kamkoliv, což je bezvadné. Takže při troše štěstí zničíte nepřítelovi věž, sýpku a tržiště, z čehož se nevzpamatovává dvakrát dobře.

 Co všechno tedy přináší tento datadisk? Opravdu zas tolik tu toho není. Je tu nová kampaň o 20 misích, což vskutku je dost málo, protože správný fanoušek to brzy přelouská. Alespoň obsahuje bonusové panovníky, takže zase bude sranda (To by bylo, kdyby nám přichystali dalších 8 panovníků!). Pak je zde editor, který je shodný s minulým, ale ubyla zde možnost Invaze, takže žádná příběhovka tady není, což je škoda, protože u některých her je příběh to nejlepší (a věřím, že by se tady dal vymyslet nějaký alespoň prostoduchý příběh). A jediná nová budova je mini kasárna, ze které Vám vychází vojska (alespoň můžete nastavit co se Vám v ní bude najímat). A samozřejmě skrimish, který je moc dobrý.

 A konečně kritika. A tady toho bude trochu víc. Pamatujete se na první Stronghold? Co Vás na něm zaujmulo? Mě například ta fungčnost. Jak všechno navazovola na všechno, jak dlouho Vám trvalo vyvinout fungující městečko, jak kuchařka donesla do sýpky křupavý chléb, to krásné město mi bylo vším. Jenomže tady se pořád bojuje, bojuje a válčí a válčí. I když si to člověk zpomalí, tak nemá čas vytvořit si to vyvážené městečko, prostě šupnete pár sadů, postavíte katedrálu, kostel, pár baráčků, tržiště a zajistíte příjem surovin a už se staráte jenom o boj. Občas zkontrolujete popularitu a bojujete dál. Samozřejmě boje jsou úchvatné, o tom není pochyb, ale co kdyby vytvořili třeba dalších 8 panovníků. A nebo jednoho, který by byl extrémě dobrý? Či přidat nějakou budůvku, nějaké zpestření, či nějakou příběhovou kmpaň.

 Tak a abych to nějak shrnul. Občas mám rozpolcené pocity. Boje jsou špičkové, ohromné a megalomanské, což je rozhodně pokrok. A ty, kteří hrají pro boj, tak ti musí se hrou být ohromně spokojeni. Naopak někdo si může říct, že se toho moc nezměnilo, tedy kromě špičkového boje. Když už mám tento datadisk, tak se mi zdá, že měl vyjít rovnou s Warchestem! To byla bomba! Noví panovníci, doromady 50 nových misí, prostě super! Ale takhle je to velice nadprůměrné, ale nikoliv bezvadné. Prostě se zde vytrácí ekonomika.

 Celek bych zhodnotil jako velmi dobrou hru, která stojí za zahrátí pro všechny fanoušky strategií a hlavně Strongholdů, přestože je lepší začít obyčejným Crusaderem, hlavně kvůli obtížnosti. A pohodáře to možná trochu zklame, neboť se zde vše točí okolo rychlosti. Takže bojový stratég a Extrémní fanda Strongholda ať si přidá k hodnocení 20%.

Hodnocení                        70%

(90% pro fanoušky famósních soubojů a Strongholda Crusadera)

   Prohlédněte si základní funkce speciálního extreme menu. Uvnitř naleznete i výdrž jednotek ohledně salvy šípů.
Tak na to se mrkněte!
Posledni komentare
24.02.2010 09:33:47: bomba :D to me nenapadlo :D
30.12.2009 14:18:47: Jak změnit barvu? Zapněte Crusader či Crusader Extreme, dejte multiplayer, dejte hostitel, a ted to ...
28.10.2009 23:39:33: ja ci jinou barvu ta cervena uz mi leze na mozek a co musim stahnout abych mohl hrat pres internet? ...
14.10.2009 14:10:28: Ach... Barva se dá změnit pouze u multiplayer. Např. se přihlásíš jako čtvrtej a máš modrou barvu, j...