Stronghold Crusader

Rychlá diskuze

Anketa - Panovníci

Kdo je Váš nejoblíbeněší panovník?

Krysa (6229)
 

Prase (5941)
 

Had (5521)
 

Vlk (8369)
 

Saladin (6668)
 

Kalif (5683)
 

Sultán (5358)
 

Lví srdce (13067)
 

Statistiky

TOPlist

Mapy

Zde jsou ke stažení všechny mapy na webu. Některé jsem vyrobil já, další jste mi poslali na e-mail stronghold-crusader@email.cz , pokud se chcete také proslavit nějakou svou mapou, tak napište na výše zmíněný mail!

Za funkčnost ani hratelnost map neručím!


Tvorba a editace map

 Stronghold Crusader má map editor, o kterém stojí za to napsat pár řádek. Účel této sekce je pro Map-makery, kteří chtějí poznat pár tipů a triků, či úplně začínají.

V Crusaderu je tvorba map rozdělena na 3 druhy. První je stavba hradu, povětšinou poměrně nudný styl budování města. Užitečná je fakticky jen pro začátečníky, kteří se zde mohou naučit jak postavit hrad, případně si chtějí vybudovat nádherné panství, kde nebudou rušeni počítačovým protivníkem.

Dále je na výběr Invaze, ve které vytváříte mapy podobné jako v historické kampani. Hlavní důraz je zde často kladen na příběh, zároveň se zde dá nastavit ta pravá obtížnost, kterou chcete.

Poslední typ mapy je asi nejznámější a nejoblíbenější - mapy pro multiplayer a pro skrimish.

Plocha

Nejdříve bych shrnul to, co je pro všechny mapy shodné - plocha a její vyplnění. Dříve než se pustíte do zaplácání plochy, zamyslete se nad tím, co bude v této mapě jedinečné. I když by to byla mapa pro multiplayer, tedy bez příběhu, vždy je dobré udělat mapu alespoň trochu originální. Zkuste chvíli popřemýšlet o tom, co svou mapou chcete sdělit. Můžete si pohrát s rozložením surovin, zkusit hráče oproti počítači znevýhodnit. Promyslete si, kam své nepřátele umístíte, např. pokud budou na skále, znemožníte jim stavbu příkopu.

Přirozený postup vytváření mapy je zhruba takový:

1)Vyvýšeniny, kopce a hory

2)Hrad(y) a cedule (v Invazi)

3)Řeky, bažiny, nerostné bohatsví :-)

4)Hradby, domy, detaily

5)Rostliny - pozor, množí se!

6)Zvířata (Tygři, srnky, velbloudi), pozor, též se množí!

Pozor na vojsko a na tygry, mapa se může kvůli lstivým zvířatům snadno proměnit na krvavé bojiště! (Opomíjím fakt, že v map-editoru se dají dělat pěkné bitvy, kde můžete porovnat schopnosti jednotek)

Další důležitá poznámka - mapa musí fungovat tak, jak má! Například se mi stalo, že se mi na skalách žádný panovník neuchytil - postavil si skladiště(stockpile), dům, sýpku a skončil. Pozor na to, nejlepší je vyzkoušet pozice se všemi  možnými panovníky na všech místech, s kamarádem se nám stalo, že se na určitém místě nepřítel nechtěl vyvinout (ale pouze jeden typ krále). Před publikací kvalitní mapy byste ji měli mít alespoň jednou dohranou.

Pravidelnost map je obvykle spíše ku škodě, než ku prospěchu, výjimku tvoří snad jen mapy pro multiplayer, které jsou pak správně vyvážené. Uvědomte si, že příroda není pravidelná a čtvercové či obdélníkové tvary jsou pěkně u hradů, nikoliv však u skal a travnatých planin.

Taky si dejte pozor na nadržování v mapách pro multiplayer. Takové mapy obvykle za moc nestojí...

Budování

Ještě pár poznatků k budovacích map bez nepřátel. Nejzajímavějším prvkm je zde nastavování pohrom. Jistě brzy pochopíte, jak fungují a doporučuji češtinu, protože jinak je o poznání těžší tomu porozumět. Využít se dá například mor nebo krádeže ze sýpky apod. Důležité je ovšem správné načasování...

Invaze

V invazi je prostor pro zajímavá dobrodružství, která však jsou především náročná pro tvůrce mapy kvůli správnému načasování. Protože u veškerých útoků musíte určit jejich čas, tak je problém hlavě u misí typu - vydržte nátlaky útoků do určité doby. Hlavním problémem (alespoň u mě :-)) byla lenost. Pokaždé, když útok změníte, byste ho měli otestovat, jinak nepoznáte, jestli je mapa zvládnutelná. Zároveň (je-li to vaším cílem) se často snažíte, aby mapa byla co nejtěžší, takže ji musíte často hrát vícekrát... Rovnováha prostě není jednoduchá...

Útoky by prostě měly být zvládnutelné, i když zvládnout ty obtížné je prostě výzva. Misi také musíte ukončit; například smrtí nepřátelského krále - vítězství, smrtí vašeho krále - prohra.

Multiplayerová mapa

Tato mapa je asi nejjednodušší na vytvoření, tudíž asi moje nejolíbenější. Sice v ní téměř nic nastavit nemůžete, ale jednotlivé hrady se alespoň rozvyjí podle určitého panovníka - pozor, aby u všech fungovala a neomezovala ho, třeba postavit vlka na malinký kopec, tak si nepostaví pěkný hrad.

Text

Ke každé mapě napište alespoň kratičký text - člověk se pak lépe orientuje v mapách, může si o ní předem udělat správný obrázek. U příběhových map je toto samozřejmě nutností.

The Green Land.map, (1006.23kB)
The Green Land (Invaze)

By Lord Unicorn

Obtížnost: Velmi těžká

Mapu spustíte přes map editor - hrát mapu. Mapa je založená především na zemědělství. Naneštěstí se musíte živit prodejem obilnin a nákupem pytlů s moukou, mlýn k dispozici nemáte. Z komplikované ekonomiky založené na obchodu se ale přesto dá získat dostatek peněz na najmutí arabských jednotek, které vás ochrání před závěrečným útokem. Mapa je určená pro velmi zkušené hráče, povoleny jsou veškeré strategie využívající hlouposti počítače. Bez lstí ji dohrajete jen stěží...

Welcome to the Desert.map, (1.02MB)

Welcome to the Desert (Invaze)

By Michal Trněný

Obtížnost: Těžká

Mapu spustíte přes editor - hrát mapu. V této mapě musíte nejprve zvolit tu správnou strategii pro dobytí hradu. Posléze musíte našetřit dostatek surovin, abyste splnili podmínky mise. Důležité je především založit správně ekonomiku a správně rozšířit své panství. Tím už jsem ale k úspěšnému dohrání mapy napověděl až příliš. Rozhodně nepatří k jednoduchým mapám, na poprvé je prakticky nedohratelná. Proč, to brzy zjistíte...
Atuming aut disscer 4.map, (763.54kB)

Atuming aut disscer

 

By Slupkins

 

Mapa pro 4 hráče, je v ní dostatek všech surovin, občas zde dochází k bojům o oázu uprostřed mapy,

Apolo 15.map, (754.74kB)

Apolo 15

 

By Slupkins

 

Apolo 15 je mapa pro 6 hráčů, je zde již více surovin, ale je třeba zde zlikvidovat bojovníky ve svém okolí kvůli stísněným podmínkám.

Apolo 13.map, (750.99kB)

Apolo 13

 

By Slupkins

 

Popis: Mapa pro 6 hráčů , trochu malá, takže je zde občas nutné chránit si své surovinné zdroje. Jedná se o verzi map apolo - apolo 13 a 15

Studený proud.map, (1.22MB)

Studený proud

By Lord Unicorn

Tato mapa, pro 8 hráčů, je nevyvážená, ale o to zajímavější. Navíc se zdá docela velká - 400x400, takže můžete svůj hrad roztáhnout. Tvořil jsem ji pro datadisk Extreme, takže do klasického Crusadera pasovat nebude. Navíc je poměrně originální, takže se v ní nudit nebudete.

RAJ.map, (729.06kB)

Ráj

By Martin Špaček

Mapa pro 2 hráče, pravidlená a tudíž vhodná pro multiplayer. Nebude zde problém se zelení a tím pádem ani s jídlem, i když neobsahuje srnky. 

Smrtici pisek.map, (708.41kB)

Smrtící Písek

By Peter Kowalski

Dobrá mapa pro dva hráče, ve které je dost surovin pro každého.  Naleznete zde i oblíbené srnky. Kdo hledá originální mapu pro 2 hráče o 200x200 políčkách, určitě si ji stáhněte!

Netknuty ostrov.map, (841.2kB)

Netknutý ostrov

By Nicolas Dark

Velmi povedená mapa pro 7 hráčů, velká - 400x400. Navíc se zde můžou dobře uplatnit týmy. Například u řeky takový tým nepřátel může být zajímavý. navíc rozdělení kamenů a železa je také dobře udělané. Navíc mapa obsahuje srnky.

 

Hvezdne_Udoli-18mise.map, (817.84kB)

Hvězdné údolí

By Vlk "Mrazivý Tesák"

Hvězdné údolí je další z řady dobrých map od Vlka "Mrazivého Tesáka". A na vysvětlenou - nedivte se číslům, které jsou nadepsané v souborech, autor je měl jako kampaň.

1  
2